• Sepet

Yazar Olmak İster misiniz?

Bilişim sektöründe çalışıyorsanız teknik bilgi sahibisiniz demektir. Bu bilgiyi bir kitap yazarak paraya dönüştürmeye ne dersiniz?

Türkiye’de faaliyet gösteren yayınevleri klasik yöntemler kullanarak sahip oldukları kitapları pazarlamaktadırlar. Klasik yöntem ile kitaplar hamur kağıda basılmakta ve satışa sunulmaktadır. Kitabın mizampajı, baskısı, satış noktalarına dağıtımı ve satış sürecinin yönetimi maliyetli bir iştir. Bu sebepten dolayı çoğu yazarın kitaplarından elde ettikleri gelirler satış fiyatının %5‘i üzerinde değildir. Bu açıdan bakıldığında çok yüksek tirajlı kitaplar haricinde Türkiye’de yazarların yazdıkları kitaplardan para kazanmaları ve sadece bu işten yaşamlarını sürdürmeleri imkansızdır. Pratik Programcı Yayınları bunu değiştirmek için var!

Pratik Programcı Yayınları sadece dijital içerik sunan Türkiye’nin ilk dijital yayınevidir. Sunduğumuz dijital içerikleri yine dijital yöntemlerle müşterilerimize ulaştırıyoruz. Kitap baskısı ve dağıtımı yapmıyoruz. Sosyal medya üzerinden on binlerce bilişimciye ulaştığımız için pazarlama gücümüz klasik yayınevlerine nazaran çok daha geniş çaplı ve etkili. Baskı, dağıtım ve pazarlama için kullanmadığımız gelirleri yazarlarımızla paylaşıyoruz. Yazarlarımızın gelirleri kitap satış fiyatının %50 ve üzerindedir. Türkiye’de hiçbir yayınevi yazarlarına bu kadar yüksek kar payı veremez.

Yazarlarımız diğer yayınevlerinde olduğu gibi aylarca ya da yıllarca kitap satışlarından hak ettikleri kazancı almak için beklemiyorlar. Her yazarımıza haftalık satış raporları sunuyor ve ödemeleri haftalık yapıyoruz.

Yazar olarak ne kadar kazanabileceğinizi görmek için çok küçük bir hesap yapmaya ne dersiniz?

Yazdığınız kitabı 50.00 TL fiyat ile satışa sunduğumuzu farzedelim. Kitabınız 1000 adet satıldığı taktirde kazancınız 25.000 TL olacaktır. Kitabınızın satış oranına göre kazancınız %75’leri bulabilir. 5000 adet satmış bir kitap size 150.000 – 180.000 TL arasında gelir sağlayacaktır.

Kitap yazmak düşündüğünüz kadar zor değil. Teknik editör ekibimiz sizinle kitabınızın oluşma sürecini şekillendirecektir. Yazar olmak istiyorsanız, bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.